Δημιουργίες – Ερωφίλη Πολιτοπούλου

Η Τρικυμία - Παράσταση στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος

Ίδρυμα Ευγενίδου-Έκθεση για τα 50 χρόνια του Ιδρύματος

Ερωφίλη Πολιτοπούλου

Η Ερωφίλη Πολιτοπούλου γεννήθηκε το 1970. To 1992 πήρε πτυχίο ‘Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης’ από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και το 1998 Bachelor in ‘Theatre Design’ από το Wimbledon School of Art στο Λονδίνο. Από το 2008, εργάζεται ως Γραμματέας Προέδρου και Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων στο Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κατά τη δεκαετία 1998-2008, εργάστηκε ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Αθήνα και στο Λονδίνο σε έργα όπως σχεδιασμός και επιμέλεια εκθέσεων, σκηνικά και κοστούμια για το θέατρο και τον κινηματογράφο, και επιμέλεια εκδόσεων. Έχει επίσης, διδάξει design για παραστατικές τέχνες σε εκπαιδευτικά προγράμματα για νέους και σε ιδιωτικά σεμινάρια. Ενδεικτικοί φορείς με τους οποίους έχει συνεργαστεί είναι το Ίδρυμα Ευγενίδου, Πάτρα-Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, Ελληνικό Φεστιβάλ, Εθνικό Θέατρο, Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδας, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, London International Festival of Theatre,The Royal Court Theatre, Prague Quadrennial, Rimini Protokoll κ.α. Είναι παντρεμένη και έχει δύο παιδιά.